DIGITÁLNÍ FOTO
Protože jsem starý "nikonista", je i můj digitální přístroj značky Nikon. Konkrétně se jedná o dnes již postarší profesionální D2x, který jsem výhodně koupil v bazaru v Praze u pana Pazdery (kdysi prodával u pana Havlíka - ti starší vědí, dnes Foto optika Jan Pazdera, Vodičkova 699/28, Praha 1). Tento bazar Vám doporučuji, vždy jsem tam dobře koupil a hlavně umí tam i poradit.
Fotoaparát Nikon D2x má kromě mnoha jiných předností i tu výhodu, že je plně kompatibilní se všemi objektivy Nikon, to znamená i se staršími plně manuálními, se kterými funguje kromě manuálního režimu i v režimu priority clony (to znamená - nastavím clonu a přístroj k ní "nasadí" správný čas - to jen pro úplnost). Protože jsem odchovaný "analogovou" technikou, dávám zásadně přednost objektivům se clonovým kroužkem (tj. typu "D"). Fotoaparát Nikon D2x totiž umožňuje v menu nastavit, zda budete clonu ovládat clonovým kroužkem na objektivu, nebo ovládacím prvkem na těle fotoaparátu.
Až na dvě výjimky jsou objektivy, které používám, originály Nikon. Jsou použitelné i na kinofilmových tělech Nikon FM2 a FM3a, které také vlastním a rád s nimi fotím. Všechny moje objektivy jsou tedy, jak se dnes říká, Full Frame, byť moje D2x má obrazový snímač ještě velikosti DX (crop faktor 1,5x, velikost APS-C). Například základní padesátka (NIKKOR 50MM F1.8 AF D) tedy funguje na přístroji s menším snímačem, jako kvalitní portrétní objektiv. Samozřejmě, že do budoucna pošilhávám po přístroji, který by měl snímač velikosti kinofilmového políčka, protože tudy, podle mého názoru vede cesta. To je pro mě zatím ale budoucnost.
Těmi výjimkami, které jsem zmínil v předchozím odstavci, jsou dva, podle mého názoru vynikající, objektivy dosahující kvalit nikonu při zlomku jeho pořizovací ceny. Jedná se o rybí oko Zenitar 16 mm F 2.8 MC (Rusko) a portrétní Samyang AE 85 mm F 1.4 AS IF UMC (Korea). V prvním případě "umí" D2x s objektivem pracovat kromě manuálního režimu také v režimu priority clony, ve druhém případě jsou to všechny režimy. Oba objektivy nemají autofokus, popravdě řečeno u rybího oka je to jedno, u portrétního objektivu to chce trochu cviku, hlavně při plně otevřené cloně.
Ještě mi dovolte, abych se vrátil k nákupu digitální zrcadlovky v bazaru. Pokud o tom uvažujete, vězte, že jedním z kritérií při rozhodování o nákupu je i počet proběhlých cyklů závěrky neboli kolik toho má závěrka fotoaparátu "naběháno". Ono totiž v dnešní době, kdy u digitálních přístrojů odpadá nutnost přemýšlení o ceně fotomateriálu, mívají závěrky použitých přístrojů hodně najeto. Zájemcům o značku Nikon a zároveň uživatelům českého programu pro úpravu fotografií Zoner poradím jeden malý trik, jak se k počtu "odpracovaných" cyklů dopracovat. Vyfoťte cokoli do formátu RAW. Fotografii si v náhledu otevřete v programu Zoner ve správci fotografií. Stiskněte na klávesnici počítače "Shift" + "Enter" a objeví se Vám informace o obrázku. Mezi nimi (až dole) je i ID obrázku. Toto číslo je aktuální počet cyklů neboli cvaknutí, které má závěrka fotoaparátu za sebou. Podle toho si zhodnoťte, jakou má asi závěrka ještě životnost do její výměny.